powrót   |  
video
HISTORIA "DWÓCH DŁONI" Opowiadają Ania i Radek
 
2008-10-30 22:28:24


  Od dawna chcieliśmy otworzyć i prowadzić jakiś własny interes. Na początku mnie marzyła się szwalnia, bo jestem szwaczką i zawsze pracowałam u kogoś. Teraz miałabym własną pracownie.
Później ja wpadłem na pomysł by otworzyć bar tlenowy. Ale okazało się, że takich miejsc jest już kilka i nie mielibyśmy szansy przebicia się.


Wreszcie narodził się pomysł pubu integracyjnego. Nie pubu dla niesłyszących ale INTEGRACYJNEGO. Jesteśmy bardzo komunikatywni i zawsze chcieliśmy zbliżyć do siebie światy głuchych i słyszących. To było to czego tak długo szukaliśmy.

      
a       f     v

 
  Rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego lokalu. W lutym 2002 roku znaleźliśmy takie miejsce i rozpoczął się generalny remont. A zaczynaliśmy od zera, bo w budynku nie było nawet wody. Wygląd wnętrza i projekt mebli wymyśliłem sam. Dużą część prac także wykonaliśmy samodzielnie. Ale w całym zamieszaniu umknął nam fakt, że dla tego wyjątkowego dla nas miejsca nie wymyśliliśmy jeszcze nazwy. Po krótkim namyśle stanęło na "DWÓCH DŁONIACH". To bardzo trafna i niezwykle wymowna nazwa. Całej inicjatywie przyświecała nam przecież idea integracji, a niesłyszący porozumiewają się za pomocą swoich dłoni. Te dłonie to symbol naszej komunikacji ze światem. Przecież my nie "nauczymy" się słyszeć ale słyszący mogą nauczyć się migać.
Ale remont to nie była najtrudniejsza sprawa. Najgorsze dla nas nadeszło gdy musieliśmy zmierzyć się z nieubłaganymi urzędami. Kiedy musieliśmy składać dziesiątki podań o zezwolenia, koncesje? Wypełniać i podpisywać niezliczoną ilość dokumentów. I jak to zrobić gdy nie rozumie się przepisów, a w dodatku żaden urzędnik nie miga?
Na szczęście urzędowe perypetie nie ostudziły naszych zapałów.
I tak dotarliśmy do 7 lipca 2002 roku. Tego dnia dokonało się wielkie otwarcie "Dwóch Dłoni". Pierwszego takiego pubu integracyjnego w Polsce. To był dzień na który tak długo czekaliśmy. Przyszło bardzo dużo gości, nasza rodzina, przyjaciele. Byli także dziennikarze aby całą uroczystość przekazać w mediach. Naprawdę pękaliśmy z dumy. Szczególnie gdy prezydent miasta Łodzi wręczał nam gratulacje oraz gdy ksiądz Turek święcił nasz lokal. I tak wszystko ruszyło. Na początku gości było niewielu. Ale od zawsze dbamy o to aby wszyscy czuli się tu dobrze i nie dochodziło do niezręcznych sytuacji. Dlatego od początku za barem pracowała osoba która jest słysząca ale jednocześnie zna język migowy. W ten sposób z jednakowym szacunkiem i bez żadnego zamieszania obsługujemy wszystkich naszych gości. I już w nie długim czasie okazało się, że wielu słyszących rezygnowało z pomocy i sami próbowali składać zamówienia, stawiając swe pierwsze kroki w języku migowym. Takie reakcje zawsze cieszą nas najbardziej, bo potwierdzają, że to co robimy ma sens. Ci goście, którzy od początku podejmowali próby migania, dziś są stałymi bywalcami naszego lokalu i zyskali status przyjaciół "Dwóch Dłoni".
Dbamy o to by u nas nikt się nie nudził. Dzisiaj "Dwie Dłonie" to już nie tylko pub i kawiarenka internetowa. Oferujemy bardzo szeroki wachlarz usług i rozrywek. Jeśli ktoś zgłodnieje na pewno znajdzie coś dla siebie. Nasza pizzeria ma szczególny charakter. A to dzięki ciekawym nazwom pizzy i nie banalnym, oryginalnym składnikom. No i mamy ich w menu ponad 100, więc jest w czym wybierać. Życzymy smacznego ! A gdy Wasze brzuszki będą już pełne to zapraszamy do spalania kalorii. Wystarczy tylko zejść poziom niżej i znajdziecie się w naszej sali disco. Możecie tu bawić się w każdy weekend przy muzyce każdego rodzaju. Organizujemy bardzo dużo wszelkich imprez. Niektóre już na stałe weszły do naszego kalendarza. Taki jest na przykład coroczny "zlot internautów", na który przyjeżdżają do nas goście z całej Polski. Mają tu okazję aby w miłej atmosferze porozmawiać ze sobą "na żywo". Niejednokrotnie widzą się tu po raz pierwszy. Imprezy takie są okazją do poznania nowych ludzi. Wiele znajomości, które zawiązały się w "Dwóch Dłoniach", przerodziło się w przyjaźń. Ludzie Ci nadal spotykają się w naszym pubie.
Dokładne informacje na temat kalendarza imprez znajdziecie na naszej stronie internetowej, gdzie zawsze są aktualne informacje.
  Bardzo serdeczne zapraszamy do nas. Gwarantujemy relaks w miłej atmosferze, a do tego w towarzystwie własnego czworonoga. Jesteśmy jedynym pubem w Łodzi do którego można wchodzić z psem!


U nas nikt się nie nudzi, zapraszamy!


                                                    Dwie Dłonie.

 

Ani i Radka wysłychała i spisała Psik
powrót   |  
video
GM Design
| 2008-15 © Dwie Dłonie
Polityka prywatności
"Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych, bez zgody "Dwóch Dłoni" ZABRONIONE"